تبلیغات
آموزگار مطالعات اجتماعی - چگونگی پیش‌بینی وضعیت آب و هوا
آموزگار مطالعات اجتماعی
 
تاریخ : سه شنبه 6 مرداد 1394 | نویسنده : شهناز نادری

هواشناسی با آب و هوا متفاوت است . چرا که آب و هوا به جریانات هوایی - میزان رطوبت - زاویه تابش خورشید و دوری و نزدیکی به دریا و عوامل متعدد دیگری بستگی دارد که مجموعا شرایط آب و هوایی ان منطقه را تشکیل می دهند. لیکن هواشناسی به منزله سنجش وضیت جوی و میزان و سرعت وزش باد و پیش بینی آنها در شرایط آینده می باشد.

چگونگی پیش‌بینی وضعیت آب و هوا

در طول هزاران سال مردم ساكن در همه مكان‌ها و زمان‌ها سعی می‌كردند به شكل‌های مختلف وضع هوا را پیش‌بینی كنند. در سال 650 پیش از میلاد مسیح، اهالی بابل سعی می‌كردند وضعیت هوا را از روی شكل هندسی ابرها پیش‌بینی كنند.

 

در سال 340 پیش از میلاد ارسطو برای نخستین بار شكل ابرها را در علمی با عنوان Meteorologica بررسی كرد. پس از او تقریبا در سال 300 پیش از میلاد چینی‌ها نیز با روش‌های سنتی به هواشناسی پرداختند. روش‌های سنتی و باستانی پیش‌بینی هوا معمولا متكی به صفات و خصوصیت‌های مشاهده شده آب وهوا توسط مردم بود. برای مثال مردم به نتیجه‌ای تجربی رسیده بودند كه می‌گفت اگر در لحظات غروب خورشید، آسمان قرمز رنگ شود، روز بعدی معمولا بدون ابر و صاف خواهد بود. تجربیات جمع شده در طول سالیان، در نهایت به تكمیل دانش هواشناسی بشر منجر شدند.

در سیستم نوین پیش‌بینی وضعیت هوا، پنج مرحله اصلی وجود دارد:

1- جمع‌آوری اطلاعات: مشاهده وضعیت جوی، فشار هوا، دما، سرعت باد، جهت باد و رطوبت هوا توسط ایستگاه‌های خودكار پیش‌بینی هوا، شناورهای آبی و ماهواره‌های هواشناسی انجام می‌گیرد.

 

2- جمع‌بندی اطلاعات: در این فرآیند كه جمع‌بندی و تركیب اطلاعات نامیده می‌شود، اطلاعات به دست آمده از راه مشاهدات و منابع در مقایسه و نتیجه‌گیری با آخرین مدل‌های عددی و گرافیكی از وضع هوای ساعات و لحظات قبلی قرار می‌گیرد و با مدت مشابه در روزها و هفته‌های قبل سنجیده می‌شود تا وضعیت هوا آنالیز و تحلیل شود.


3- پیش‌بینی عددی وضع هوا: در پیش‌بینی وضع هوا به روش دیجیتالی و عددی كه اصطلاحا NWPنامیده می‌شود، از میكروكامپیوترهایی با پردازنده‌های فرامعمولی استفاده می‌شود كه وضعیت جو را شبیه‌سازی می‌كنند.


4- فرآیند شبیه سازی مدل پیش‌بینی: اطلاعات به دست آمده خروجی، اغلب خام هستند و قبل از انتشار، ویرایش شده و تغییر می‌یابند.


 5- پخش داده‌ها بین كاربران: آخرین مرحله در فرآیند پیش‌بینی وضع هوا احتمالا مهم‌ترین مرحله نیز هست. این‌كه كاربر وكاربر پایانی به چه داده‌هایی درباره وضع هوا نیاز دارد، به طوری كه اطلاعات ارائه شده به او هم از سادگی و هم از كارآیی و فایده لازم برخوردار باشد، یك دانش بسیار تخصصی است.
VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان