تبلیغات
آموزگار مطالعات اجتماعی - داستان عجیب حیواناتی که در مصر باستان مومیایی شدند
آموزگار مطالعات اجتماعی
 
تاریخ : پنجشنبه 29 مرداد 1394 | نویسنده : شهناز نادری

مصری‌های باستان برای اینکه مرده‌هاشان بعد از مرگ هم به شکل خوبی ظاهر شوند، آنها را مومیایی می‌کردند و اغلب نیز حیوانات خانگی‌‌شان را نیز در کنار آنها به خاک می‌سپردند تا بعد از مرگ هم در کنارشان باشند.

در سال 1888 میلادی یک کشاورز مصری در حال کار بر روی یک زمین در نزدیکی دهکده ای به نام "ایستابل انتار" بود که ناگهان با یک گور دسته جمعی روبرو شد.

این اجساد متعلق به انسان نبودند بلکه متعلق به تعداد بیشماری گربه بود که پس از مومیایی شدن در لایه های مختلف خاک قرار داده شده بودند. صورت و بدن برخی از این گربه ها نقاشی و تزیین شده بود. برخی از اجساد مومیایی که سالمتر بودند به توریست ها فروخته شده و بقیه به عنوان کود برای کشاورزی استفاده شد!

حتی یک کشتی تعداد 180000 مومیایی گربه را برای استفاده در مزارع کشاورزی انگلستان به لیورپول حمل نمود.

تحقیقات جدید دانشمندان نشان می‌دهد که مومیایی کردن حیوانات نیز در مصر باستان به صنعت بزرگی تبدیل شده بود چنانچه حدود 70 میلیون حیوان مومیایی شده با صاحبان‌شان زیر گور رفته‌اند.

محققان دریافته‌اند که در یک دوره زمانی، حیوانات بسیاری از جمله کوروکودیل، پرندگان و گربه‌ها در مصر باستان به همراه صاحبان‌شان مومیایی شده‌اند و این امر ریشه در نگرش مذهبی مردم آن دوران داشته است. البته جالب اینجاست که یک‌سوم این مومیایی‌ها خالی بودند و با چوب، گل و نی پر شده‌اند.

آنها معتقد بودند که این حیوانات هدایایی هستند که به خدایان تقدیم می‌شدند و آنها در سفر مردگان به دنیای بعد از مرگ کمک خواهند کرد.

دانشمندان حدس می‌زنند که در آن دوران، آن‌قدر صنعت مومیایی کردن حیوانات شایع شده بود که برخی از گونه‌های حیوانات را به مرز نابودی و انقراض کشانده بوده است. یکی از این حیوانات، عنتر دم‌کوتاه یا بابون بوده که در مصر به کلی نسلش منقرض شده است.
VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان