تبلیغات
آموزگار مطالعات اجتماعی - "دیوار دارابگرد"؛ طولانی‌ترین دیوارگلی ۲۵۰۰ ساله دنیا
آموزگار مطالعات اجتماعی
 

با آنکه شهر "دارابگرد" به دستور داریوش اول هخامنشی ساخته شده و تا قرن پنجم هجری نیز زندگی در آن جریان داشته ادامه داده است راه دسترسی به این شهر باستانی پارس به نسبت دیگر شهرهای تاریخی کشور بسیار آسان است و می‌توان مسیر گردشگری هم برای آن تعریف کرد. اما هنوز این اثر تاریخی در بسته‌های سفر گردشگران داخلی و خارجی جایی ندارد.

دارابگرد در فاصله شش کیلومتری و در نزدیکی شهر داراب جای دارد و از کهن‌ترین شهرهای ایران‌زمین به شمار می‌رود. پیشینه دارابگرد را به زمان هخامنشیان می‌رسانند.

در تواریخ متعددی چون تاریخ طبری آمده دارابگرد به دستور داراب از نوادگان اسفندیار ساخته شده است. در شاهنامه فردوسی نیز آمده است:

چو دیوار شهر اندر آورد گرد ورانام کردند دارابگرد

آپلود عکس


گرچه رومن گیرشمن ایران‌شناس فرانسوی دارابگرد را از زمان اشکانیان دانسته‌ است.

دارابگرد به نوشته حمدالله مستوفی کنار استخر، اردشیرخوره، شاهپور خوره و قبادخوره (یکی از پنج کوره) یا شهرستان استان پارس در ایران باستان بوده است.

اما اوج اهمیت و رونق دارابگرد به دوران ساسانیان مربوط می‌گردد. در اواخر عهد اشکانی به هنگام پادشاهی اردوان پنجم، حکمران دارابگرد اردشیر بابکان بودکه کار خود را از این شهر آغاز نمود و سر به شورش برداشت و سرانجام با شکست اردوان عنوان پادشاهی یافت و امپراطوری ساسانی را بنیان نهاد.

در عهدنامه صلح میان حسن بن علی و معاویه تنها خراج این شهر به امام حسن واگذار شده است. این مساله نشان از اهمیت این شهر در آن روزگار دارد.

دارابگرد را از نخستین شهرهای گرد ایران‌زمین می‌دانند با دیوار سترگی از گل رس، سنگ، ملات آهک به بلندی ده متر به گرداگردش.

با آنکه بخش‌هایی از این دیوار دچار فرسایش شده و ارتفاع کنونی آن به هفت متر کاهش یافته. اما وجود ماده چسبنده‌ای در میان ملات و گل در دیوار سبب شده با گذشت بیش از ۲۵۰۰ سال همچنان پابرجا و استوار باقی بماند.

منبعhttps://www.facebook.com/TarikhEjahan?fref=nf

VPN setup

قالب وبلاگ

دانلود رایگان